Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı

-

Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı Başvuru Formu

 

ÖZEL HUKUK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI HAKKINDA


Yeni açılan Özel Hukuk Yüksek Lisans Programımız, alanında uzman ve tecrübeli  akademisyenlerimiz  ve uygulamacılar tarafından verilecek olan dersler ile, kaliteli ve farklı bir eğitim sunacaktır. 

Özel Hukuk Yüksek Lisans programının amacı; özel hukukun her alanında güçlü bir eğitim ile donanmış, edindiği bilgileri ve adalet duygusunu her tür hukuki ilişkiye yansıtabilen, hukuk literatürüne öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve faaliyet boyutlarında ulusal ve uluslararası düzeyde katkıda bulunarak gelişimine öncülük edecek mesleki etik değerlere sahip, yetkin hukukçular yetiştirmektir.

Özel Hukuk alanının çok geniş olması nedeniyle Program 4 modül olarak tasarlanmıştır. Programa katılacak olanlar, uzmanlaşmak istedikleri alanlardan birini belirleyerek, Medeni Hukuk, Ticaret Hukuku, Milletlerarası Özel Hukuk, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanlarında dersler alarak uzmanlaşmaları sağlanacaktır. 
Programın bir diğer amacı da Özel Hukuk alanında akademisyen yetiştirmek, bu alanda ulusal ve uluslararası araştırmalar yaparak yayınlar üretebilmek ve bu yolla ülkemizde hukuk eğitiminin ve hukuk biliminin niteliğine katkı sağlamaktır. 

Özellikle son yıllarda TMK, TBK, TTK ve HMK gibi temel kanunların değiştirilmesi ve kapsamlı reform hareketleri sebebiyle, özel hukuk alanı,  akademik araştırma ihtiyacının güçlü bir şekilde hissedildiği bir alandır. Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı öğrencileri ve mezunları yalnız akademiye hizmet etmekle kalmayacak, çalışmalarıyla özellikle yeni kanunlarımızın uygulamasına da yön vereceklerdir.

PROGRAM : Özel Hukuk Yüksek Lisans Programı tezli ve projeli olarak sunulmaktadır. 
Öğrenci; tezli programda 7 ders,1 seminer dersi ve tez çalışmasından, projeli (tezsiz) programda ise 10 ders ve proje ödevinden sorumludur.
Program dört modülden oluşmaktadır. Her bir program türü için öğrenci Medeni Hukuk, Ticaret Hukuku, Milletlerarası Özel Hukuk, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku modüllerdenbirini tercih edecek ve iki zorunlu ders dışındaki seçmeli dersleri bu modüller içinden alacaktır. 

EĞİTİM YERİ : Özel Hukuk Yüksek Lisans dersleri Esentepe/Gayrettepe Yerleşkesinde verilmektedir.

EĞİTİM SAATLERİ : Hafta içi 19.00 - 22.00 saatleri arasında gerçekleşmektedir.

ÖĞRENCİ KABUL KOŞULU : Tezli Programa Hukuk lisans mezunları kabul edilmektedir. Projeli (tezsiz) programa ise, belirlenecek olan bazı hukuk lisans hazırlık derslerini almak ve başarmak koşulu ile, önkoşullu öğrenci alınacaktır.

MÜLAKAT : Özel Hukuk Yüksek Lisans tezli programda sözlü mülakat yapılmaktadır.
 

DERS VEREN EĞİTMENLER

Prof. Dr. Şükran ŞIPKA

Özel Hukuk Anabilim Dalı Özgeçmiş...

Prof. Dr. İsmail KAYAR

Özel Hukuk Anabilim Dalı Özgeçmiş...

Prof. Dr. Pelin GÜVEN *

Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi Özgeçmiş...

Doç. Dr. Umut YENİOCAK

Özel Hukuk Anabilim Dalı Özgeçmiş...

Duyurular

Güncel duyuru bulunmamaktadır.

Haberler

Altınbaş Üniversitesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü : sbe@altinbas.edu.tr - (0 212) 373 59 00
Fen Bilimler Enstitüsü : fbe@altinbas.edu.tr - (0 212) 604 01 00 - 1402

Hemen Başvur

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Aydınlatma Metni ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri için Tıklayınız.